Sıkça Sorulan Sorular

1-)Kimler ÖYP başvurusu yapabilir?

Cevap: Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına 4 yıllık lisans öğrenimini başarıyla tamamlamış mezunlar (son dönem öğrencileri dahil), yüksek lisans öğrenimini tamamlamış öğrenciler ile halen bir üniversitenin ilgili lisansüstü programına kayıtlı lisansüstü öğrencileri başvurabilir. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi'nde bir lisansüstü programa kayıtlı öğrenciler de bir ÖYP üniversitesince kabul edilmeleri halinde bu programa katılabilirler. Bu öğrenciler ÖYP'ye katıldıktan sonra en az iki dönem Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğrenci olmaları gereklidir.

2-) ÖYP başvurusunu hangi birime yapacağım?

Cevap: Başvurular, Başvuru için gerekli belgelerle birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi ÖYP Koordinatörlüğü'ne gidilerek yapılmalıdır.

3-) En fazla kaç programa başvurabilirim?

www.mark-ha.com

bayan pijama

Cevap: Adaylar en fazla üç programa başvurabilirler.

4-) Başvurular internet, posta yada bir yakınımız aracılığı ile yapılabiliyor mu?

Cevap: İnternet üzerinden başvuru ve posta ile başvuru kabul edilmemektedir. Başvuru şartları sağlanıyor ve başvuru evrakları tamamsa kişi adına bir başkası başvuru yapabiliyor.

5-) Mezun olduğum lisans programı ile başvuruda bulunacağım anabilim dalının farklı olması halinde başvuru yapabiliyor muyum?

Cevap: Eğer ilgili bölüm şartları arasında aynı bilim dalından mezun olma şartı getirmişse başvurulamaz. Aksi takdirde başvuru yapılabilir. Bu konuda öğrencinin hangi bölüme başvurmak istiyorsa o bölümden bilgi alması gerekmektedir.